Македонците во САД в недела ќе навиваат „Медена земја“ да добие Оскар

Македонците во САД в недела ќе навиваат „Медена земја“ да добие Оскар

Обединета македонска дијаспора, една од најголемите организации на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда Оскар за која е номинаран и нашиот документарен филм „Медена земја“.

Во соопштение за јавоста испратено денеска, ОМД ги поканува Македонците во Вашинтон да дојдат на настанот на кој оскаровската вечер ќе се прикажува во живо и заедно да дадат подршка и охрабрување за „Медена земја“. Церемонијата со доделување на наградите Оскар се одржува в недела во Лос Анѓелес.

-Настанот ќе биде одбележан со изложба на фотографии од фестивалот Галичка свадба од фотографот Дејан Станковски и ќе се служи македонска храна и вино, се вели во соопштението.

За првпат во историјата на македонската кинематографија, наш филм е номиниран во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм.